Hlavním posláním Lesů ČZU je poskytnout kvalitní zázemí pro výuku, vědu a výzkum. Zkušenosti zde získávají nejen mladí lesníci a myslivci, ale i rybáři, ekologové, zahradníci, arboristé a studenti dalších oborů.
Velký důraz je kladen na rozvoj praktických dovedností. Studenti zde mohu, v bezpečném prostředí univerzitního pracoviště, získávat zkušenosti z reálných venkovních provozů.
Lesy ČZU jsou demonstračním objektem lesního hospodářství, ověřují se zde moderní přístupy k hospodaření s lesem a krajinou.
Hospodaření je komplexním, což umožňuje odborným exkurzím seznámit se nejen s ukázkami různorodých lesnických přístupů, ale také navštívit lesní nebo okrasnou školku, pilařský provoz nebo ukázky rybničního a mysliveckého hospodaření.
Univerzitní les je protkán sítí nejrůznějších výzkumných ploch. Běžný návštěvník lesa se zde může setkat s instalovanými čidly, staničkami, kabely, fotopastmi, lapáky, ohradníky, krmítky nebo čísly označenými stromy.
V Lesích ČZU se v současné době řeší mj. tyto projekty:
- Extemit-K - projekt evropského významu, který se zabývá ochranou lesů proti kůrovcům v podmínkách klimatické změny na úrovních genů, stromů, krajiny.
- Obnovu lesů s využitím hydrofilních polymerů se zabývá projekt „Hydrogel“.
- Doporučení pro hospodaření s prasetem divokým při stále trvajícím riziku přenosu Afrického moru prasat vznikají v rámci rozsáhlého projektu zaměřeného na výzkum chování divočáků.
Velkým tématem je hledání rovnováhy mezi lesem a volně žijící zvěří. Ve spolupráci s Katedrou myslivosti a lesnické zoologie prosazujeme aktivní management se zvěří při dodržování mysliveckých tradic.
Mateřské a základní školy mohou v Lesích ČZU absolvovat programy lesní pedagogiky, tj. zážitkově-vzdělávacích akcí v lese, s lesníkem, o lese.
Lesy ČZU – akademický les s tradicí od roku 1935.